My Cavalletti
Information 4019 Adverts Online
344 Horses Online
  • De Niro/Sir Donnerhall/Alabaster (Ger) son available via Natural Service
    Location: WA
    $0 Natural Service, 24 Hour LFG
    view full ad
  • The ultimate in German dressage breeding.
    Location: WA
    $0 LFG including handling for Natural cover or first collection. Book now pay later.
    view full ad
  • HorseForce Legal Contracts
    Books, DVDs & Info Location: WA
    view full ad
  • Premium house with horse facilities Kalgoorlie
    Location: WA
    view full ad
Premium Ads
  • PINDAN Show Jumping School Master
    Location: WA
    $15,000 ONO
    view full ad
  • Star Mothers/Child's Dream Pony
    X Australian Stock Horse
    Location: WA
    $8,000 With Gear
    view full ad
  • Miss Special T Roc Beautiful 1xQ/Horse mare by My Special Roc
    14.2 hh
    Quarter Horse
    Location: WA
    $6,000 ONO
    view full ad
  • Nugent Spirit 20 Horsefloat
    Location: WA
    $14,750 Firm
    view full ad
  • Coachmans 2 Horse Angle Load Float with Full Living
    Location: WA
    $43,500 ONO
    view full ad
  • Rowville 2009 2HSL Legend Float
    Location: WA
    $17,000 Firm
    view full ad
  • Backing-Training-Sales-Coaching
    Location: WA
    view full ad

2011 PAWA State Championships

Hosted by Perth Polocrosse Club
October 15th and 16th

Results for the 2011 PAWA State Championships

Winners                  South Midlands

Runners Up              Perth

Champion Horse       "Gosh" Ridden by Bruce Smith (Perth)

Best Number 1           BJ Thomas (Souths)

Best Number 2           Jodie Tiver (Perth)

Best Number 3           Ben Thomas (Souths)
OPEN MIXED                                                                  
Winners                              Kojonup
Runners Up                  South Midlands
Champion Horse        "Barnetts Able" ridden by Kerryn Parsons (Souths)

Best Number 1           Rachael Phillips (Koji)

Best Number 2           Mandy Marriott (Koji)

Best Number 3           Kerryn Parsons (Souths)
B GRADE                                                                          
Winners                       Capel
Runners Up                 Kojonup
Champion Horse       "Johnny" ridden by Emily Walsh
C GRADE MIXED                                                              
Winners                     South Midlands

Runners Up                Kojonup
Champion Horse       "Because" ridden by Barry Butterly (Kojonup)
C GRADE                                                                          

Winners                      Moonyoonooka

Runners Up                 Perth
Champion Horse       "Balwyn Kenny" ridden by Barkley Day (Perth)
C RESERVE GRADE                                                           



Winners                    Greenough

Runners Up              Murray 

D GRADE                                                                          

Winners                   South Midlands

Runners Up              Perth 

Champion Horse       "Annie" ridden by Kate Bishop (Foothills)

JUNIOR A                                                                           

Winners                       Perth

Runners Up                 Margaret River 

Champion Horse       "Honda" ridden by Isobelle McLaughlin (Perth) CHAMPION AUSTRALIAN STOCK HORSE AWARDS    


Open Mens                    "Roseridge Jukebox" ridden by Pete Malady

                                      (Koji Open Mixed)

Open Womens              "East Lynne Mtumba" ridden by Jane Cooper

                                      (Greenough Open) 

Intermediate Mens         "Lambs Guess" ridden by Jack Cooper

                                      (Souths Open) 

Intermediate Womens  "Rosebrook Champagn" ridden by Lauren Cant 

                                      (Moony Open Mixed) 

Juniors                       "Trafford Park Saxon" ridden by Christie Martin

                                      (Souths C Grade) 



Open                           "Honda"  ridden by Jeremy Thurkle 


Open Mixed               "Kildare Quill" ridden by Lizzie Lyster




 "Lambs Guess" ridden by Jack Cooper (Souths Open)


BEST LADY PLAYER                                                       

Jane Cooper


Hilary Beech

BEST JUNIOR PLAYER                                                   

Tennile Crabb 

BEST UMPIRES AWARD                                                  

Lauren Cant 



congratulations all riders  



There are no comments yet for this article.

Login or Register to post your comments here.

Back to Previous Page

You are now viewing ads from All Locations